جلیل حمداللهی اسکوئی هستم؛ یک برنامه‌نویس‌ام و توی این وبلاگ هم در مورد برنامه‌نویسی و فن‌آوری‌هایی که درگیرشون میشم و همچنین ذهنیات خودم می‌نویسم.
کار و سرگرمی‌ام، کدنویسی، یادگیری و تلاش برای موفقیت استارتاپ‌هایم و دوباره کدنویسی است.

رزومه

تخصص‌ها

 • توسعه‌دهنده‌ی Blockchain
 • برنامه‌نویس Python و Java
 • پایگاه‌های داده
 • طراحی و برنامه‌نویسی سیستم‌های تحت وب
 • راه‌اندازی و مدیریت سرورهای Linux
 • چارچوب‌های نرم‌افزاری وب به زبان پایتون Django، Sanic، Savang
 • برنامه‌نویس Android (نیتیو)

فعالیت‌ها

 • شرکت سیستم‌های پردازش داده‌ی ساونگ - هم‌بنیان‌گذار و برنامه‌نویس Backend (۱۳۹۲-اکنون)
 • طراح، برنامه‌نویس و مدیر توسعه‌ی چارچوب نرم‌افزاری وب ساونگ (۱۳۹۱-اکنون)
 • شرکت فناوری‌اطلاعات تسهیل‌گستر - برنامه‌نویس، مسئول فنی سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی (۱۳۹۱-۱۳۹۲)
 • شرکت فناوری‌اطلاعات تسهیل‌گستر - برنامه‌نویس (۱۳۹۰-۱۳۹۱)
 • برنامه‌نویس و مدیر سرویس‌دهنده وبلاگ تارلاگ (۱۳۸۸-۱۳۹۷)
 • برنامه‌نویس و توسعه دهنده‌ی وب (۱۳۸۶-اکنون)

گواهینامه‌ها و تقدیرنامه‌ها

 • تقدیرنامه پنجمین جشنواره وب ایران
 • تقدیرنامه چهارمین جشنواره وب ایران

به روایت داستان

من از حدود سال ۸۴-۸۵ (۱۸ سالگی) فعالیت خودم رو در حوزه‌ی رایانه و کدنویسی آغاز کردم و پس از تلاش‌های زیاد در این مسیر و کدنویسی‌هایی با زبان Basic و همچنین ساخت برنامه‌های متفرقه‌ی مالتی‌مدیا به همراه برادرم سعید (که موفق به انتشار عمومی هیچ‌کدام نشدیم) و سپس صفحات وب استاتیک و …، در سال ۱۳۸۷ توانستیم اولین سرویس تحت وب خود که یک دایرکتوری از نرم‌افزارهای رایگان بود، را با زبان PHP خالی، برنامه‌نویسی و با موفقیت لانچ کنیم.
پس از این تجربه‌ی کار واقعی، در سال‌های بعد، فعالیتم رو بیشتر کردم و این‌بار به دلایلی به سمت زبان برنامه‌نویسی Python کشیده شدم و پس از یک‌سال، در آبان ۸۸ اولین سرویس تحت وب پایتونی خودم که بر روی فریم‌ورک Django پیاده‌سازی کرده بودم و یک سرویس‌دهنده‌ی وبلاگ بود رو با نام «تارلاگ»، منتشر کردم.
چند سالی گذشت و من در کنار رسیدگی به کارهای تارلاگ و توسعه‌ی آن، به صورت فری‌لنسری کار برنامه‌نویسی می‌کردم و یک سیستم CMSمانندی هم با همان پایتون و جنگو، برای خودم ساخته بودم و سفارش‌ها رو بر روی آن پیاده‌سازی می‌کردم.
حدود سال ۹۰ در یک شرکت نرم‌افزاری در تبریز مشغول همکاری شدم و در کنار برنامه‌نویسی وب‌سایت، توسعه‌ی فنی سیستم OpenERP رو هم برعهده گرفتم.
همزمان روی کارهای قبلی‌ام و همچنین کار روی ایده‌های جدیدم ادامه دادم و یکی دوتا سرویس شخصی را‌ه‌اندازی کردم.
در ادامه‌ی کارها، سمت و سوی جدیدتری به این فعالیت‌ها دادم. از آنجایی که برای زبان پایتون، سیستم CMS جامعی همانند نمونه‌های زبان PHP وجود نداشت، تصمیم گرفتم مال خودم رو بسازم و باز از آنجایی که فریم‌ورک Django رو برای پیاده‌سازی هدف موردنظرم مناسب ندیدم، شروع به طراحی و ساخت یک سیستم فریم‌ورک پایتونی اختصاصی از پایه کردم و پس از اتمام اون اپلیکیشن‌های متنوع زیادی رو روی اون پیاده‌سازی کردم و هم‌اکنون پایه‌ی اغلب پروژه‌هایم همین سیستم است.
در طراحی این سیستم برخی قسمت‌ها از قبیل ORM اون رو از کتاب‌خونه‌های موجود قدرتمندی مثل Sqlalchemy استفاده کردم و بخش‌های دیگری رو از صفر نوشتم مثل Template engine، Form engine، URL dispatcher، قابلیت‌های Middlewareنویسی، ایجاد App، ایجاد ماژول و … و چندین اپ با قابلیت‌های قابل‌ملاحظه در موضوعات مختلف رو برای نصب بر روی این سیستم کار کرده‌ام. همچنین با مطالعه و آشنایی با انوع روش‌های هک و نفوذ در سیستم‌های تحت وب، تا حد امکان، ملاحظات امنیتی مختلفی رو در پیاده‌سازی بخش‌های مختلف این نرم‌افزار لحاظ کرده‌ام.

این فعالیت‌ها از سال ۱۳۹۲ با نام تجاری ساونگ ادامه یافت و محصولات موجود تا اکنون، روزبه‌روز توسعه‌ی بیشتری یافتند.

از سال ۱۳۹۳ نیز با مشاهده‌ی رشد زیاد اپلیکیشن‌های موبایلی، گریزی نیز به این حوزه زدم و برنامه‌نویسی Android رو با زبان Java شروع کردم؛ حاصل آن در سال‌های بعدی چندین اپلیکیشن اندرویدی از قبیل کیبورد USSD Service ،Ilk board، ضدهرزنامه و پیام‌رسان پیامکی، بازی دوبعدی، اپلیکیشن فروشگاهی و … بوده است که برخی منتشر شده‌اند و انتشار برخی را به آینده موکول کرده‌ام. در این مسیر نیز که پستی و بلندی‌های مختلفی از جهت بسته‌بودن برخی سرویس‌ها برای ایران، برایم داشته است، منجر شد تا برخی ویژگی‌های پایه‌ای‌تر مثل سیستم نوتیفیکشین خودم رو (جایگزینی برای Firebase گوگل) پیاده‌سازی کنم؛ که به این موضوعات در وبلاگ خواهم پرداخت.

و اما آخرین حوزه‌ی فعالیتم، موضوع Blockchain است. در این زمینه، هم‌اکنون پروژه‌‌های مبتنی بر بلاک‌چین با پیاده‌سازی بر روی Hyperledger Sawtooth رو به طور حرفه‌ای می‌پذیرم و همچنین با صرف مطالعه‌ی زیاد بر روی معماری و ساختارهای فنی رمزارز‌های مختلف، اتصال و کار با آن‌ها نیز در این نوشته قابل ذکر است.