‮اگر شما تابه‌حال درگیر برنامه‌نویسی برای سیستم‌عامل اندروید بوده‌اید، می‌دانید که ابتدا بایستی از دانلود و نصب اندروید‌استودیو شروع کنید. روال عادی این مرحله این است که با مراجعه به وب‌سایت دِولوپر اندروید و با استفاده از گزینه‌ی دانلود این کار را انجام دهید؛ اما اگر شما یک برنامه‌نویس ایرانی باشید، با پیغام «دسترسی به این صفحه ممنوع است» مواجه خواهید شد.

این پیغام را با مراجعه به قسمت‌های مختلفی از جمله راهنماهای برنامه‌نویسی اندروید، سرویس‌های مختلف گوگل در رابطه با اپلیکیشن‌های اندروید مثل سرویس نقشه، پوش‌نوتفیکیشن و …، هنگام تلاش برای دسترسی به کتابخانه‌های مورد نیاز در داخل پروژه‌تان و … مواجه خواهید شد.

موقعی که قصد انتشار اپلیکیشن‌تان در پلِی‌استور گوگل را نیز داشته باشید، متوجه خواهید شد اینجا هم با برنامه‌نویسان و در کل انسان‌های سایر نقاط دنیا، متفاوت هستید.

در این مرحله، اگر شما اهل دور زدن و در این مورد خاص، اهل دور زدن تحریم‌های فناوری باشید، کارتان باید راحت‌تر باشد و تنها نیازمندی‌تان تغییر آی‌پی و انکار محل زندگی و هویت‌تان و استفاده از محصولات و سرویس‌های گوگل بدون توجه به شرایط مجوز استفاده و یا خواست و رضایت سازنده‌ی آن است؛ ولی اگر شما نیز برای‌تان تن دادن به این راهکار سخت است، وارد مسیری خواهید شد که من شده‌ام.

قسمتی از مجوز SDK اندروید که مربوط به تحریم‌ها است و حتی پس از دسترسی غیرمجاز به وب‌سایت توسعه‌دهندگان اندروید، باید آن را بپذیرید:

You may not use the SDK and may not accept the License Agreement if you are a person barred from receiving the SDK under the laws of the United States or other countries including the country in which you are resident or from which you use the SDK.

این آغاز راه شما در مسیر برنامه‌نویسی اندروید است و آن‌طور که به نظر می‌رسد شما نمی‌توانید همزمان با رعایت مجوز SDK اندروید، اپلیکیشن درست کنید.

اما اگر شما جزو طرفداران نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز هستید و در این دنیا مدتی را سپری کرده باشید، نباید به این زودی‌ها ناامید شوید؛ موضوعی که شاید جرقه‌های امید را در ذهن شما روشن خواهد کرد، همان‌طور که می‌دانستید، متن باز بودن اندروید است و اینکه این سیستم‌عامل بر روی هسته‌ی لینوکس بنا نهاده شده است.

بررسی این متن‌باز بودن و اجازه‌هایی که به ما می‌دهد، محور اصلی بخش دوم این سری نوشته‌ها است که دعوت می‌کنم دنبال کنید.