اولین استفاده ام از لینوکس برمی گردد به حدود شش هفت سال پیش که به بهانه ی رعایت کپی رایت از ویندوز ۹۸ و ایکس پی به توزیع Redhat پناهنده شدم. و بعد از Fedora و Suse رسیدم به Ubuntu که تا حالا در آن ماندگار هستم.

یکی از اصلی ترین مشکلات کار با لینوکس بحث شناسایی درایور قطعات سخت افزاری بود و این بییشتر تو قطعاتی مثل مودم های دیال آپ و پرینتر و ... نمود پیدا می کرد.
آن موقع با هر سختی بود تونستم مقاومت کنم و با خرید مودم دیگری که آن هم یک روز کامل طول می کشید درایور آن را کامپایل و راه اندازی کرده و با دستورات خط فرمان به اینترنت وصل بشم! بعد ها که ADSL مد شد، کار خیلی راحت تر شد.

الان تقریبا با پیشرفت لینوکس و همچنین توجه بیشتر سازنده های قطعات سخت افزاری به بازار لینوکس، کمتر مشکلاتی از این دست پیش میاد ولی باز در مواردی باید در خرید قطعات دقت کرد و از آنهایی که با درایورهای نرم افزاری مخصوص ویندوز طراحی شده اند و یا با تکنولوژی وابسته به سیستم خاصی طراحی شده اند، اجتناب کرد.

برای کمک به این هدف وب سایت های بسیار مفیدی هم شکل گرفته اند. وب سایت linuxhcl.com هم تجربه ی کاربران رو در مورد قطعات مختلف به صورت دسته بندی شده ارائه میده و قبل از خرید سر زدن به آن خالی از لطف نخواهد بود.

همین حالا که دنبال مدل لپ تاپ مناسبی برای خرید می گردم، این منابع کمک بسیار خوبی هستند.