امروز (18 آذر 1388) تارلاگ به جمع سرویس دهنده های وبلاگ ایرانی پیوست و نسبتا آماده استفاده و آزمایش از طرف وبلاگ نویسان شد.

داستان تارلاگ سال قبل کلید خورده بود ولی به دلایلی روی اون کار نمی کردم، البته گهگاهی روی تجزیه و تحلیل امکانات و بخش های اون وقت میگذاشتم ولی چندان کار جدی صورت نمی گرفت و شاید اگه جمع بزنم میشه دو سه هفته کار مفید! تا اینکه از اوایل مرداد ماه امسال کمی جدی تر شروع به کار کردم و هم اکنون از نظر خودم نصف اون چیزی که تو ذهنم بود رو با موفقیت پیاده سازی کردم و باقی اون هم طی مدتی طراحی و به سیستم اضافه خواهد شد.
البته به دلیل هزینه های زیاد و نبود هیچگونه پشتیبانی از هیچ جایی!، امکان فراهم کردن امکانات سخت افزاری بالا وجود نداشت و تارلاگ مجبور شد تا با حداقل ها شروع به کار کنه و ارتقای امکانات اون هم به آینده و زمان افزایش کاربران سایت موکول بشه.

همونطور که گفتم طی ساخت تارلاگ مسائل مثبت و منفی متعددی وجود داشت. یکی از مواردی هم که میتونم در این رابطه بهش اشاره بکنم مساله افزایش قارچ گونه! سرویسهای وبلاگ ایرانی (مثلا ایرانی) هست که گهگاهی باعث می شد اون شور و شوق کار روی سرویس وبلاگ رو ازم بگیره ولی با دیدن این سرویس ها و اینکه باز هم از سیستم های نرم افزاری آماده خارجی استفاده شده و تنها زحمتی که کشیده شده نصب اون و چند تا کپی کاری دیگه ای بیش نیست! به کار خودم ادامه می دادم.

ولی حالا شاید بعضی ها بپرسند: چرا سرویس وبلاگ؟ و اینکه کار زیاد جدیدی هم نیست؛ خوب به نظر من هم همینطوره ولی مواردی وجود داشت که من رو مصمم کرد چنین سرویسی رو طراحی و راه اندازی کنم.
به نظر من امروزه با کاسته شدن از تعداد وبلاگهای کم محتوا و در مواردی هم نمایشی و افزایش تعداد وبلاگ های حرفه ای و شناخته تر شدن این پدیده در بین ایرانی ها و شور و شوق خاصی که در وبلاگستان ایرانی وجود دارد که این هم از تعداد اخبار و مسابقات و ... وبلاگی کاملا مشهود هست، هر تعداد سرویس وبلاگی که بخواد بوجود بیاد باز هم کم خواهد بود! گذشته از این مسائل به نظرم وبلاگ جزو پدیده هایی است که تاریخ انقضا نخواهد داشت و وبلاگ یعنی انتشار مرتب افکار یک انسان که قابل مشاهده برای سایر افراد باشد و فکر نکنم در هیچ دوره ای از تاریخ این موضوع بی استفاده و منقضی گردد، فقط ممکن است تغییراتی در آن ایجاد شود که تارلاگ هم همگام با این تغییرات پیش خواهد رفت.
همچنین در طراحی تارلاگ به معرفی نوآوری های خاصی هم اندیشیده شده است که در آینده و در فواصل زمانی برنامه ریزی شده ارائه خواهند شد.

صفحه ی news.tarlog.com نیز حاوی اطلاعیه ها و مطالب مربوط به تارلاگ خواهد بود.